Zazakipediya:cadayene

Wikipediya, ensiklopediya xosere ra
Xıl de be pusula Xıl de cıgeyrayışi

Ena pele de wextqısey cadayene sero melumat esto. Tiya de "varyantê wextqısey, wextqısey ra name, mena wextqısey, ebe zıwananê binan mena cı, rıstımê wextan u anciyaena wextqısey be gorey wextan (wextê nıkay, wextê veri u sıfet-namey wextqısey)" mocniyena.

cadayene [dan- ca, da- ca, cad-] : No wextqıse transitif u bêqeydeo.

Varyant[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Mana[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Ebe zıwananê binan[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Tırki Kurdki Farski Erebki Almanki İngılızki Fransızki
kapatmak ? ? ? zuschließen close fermer

Rıstımê wextan[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Rıstımê wextê nıkay Rıstımê wextê veri Rıstımê modusê waştene
dan- ca da-- ca cad-

Wextê nıkay (present)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative continuative subjunctive imperative
ez danan ca ezo danan ca ez cadan -
danay ca tıya danay ca cadê cade
o dano ca oyo dano ca o cado o cado
a dana ca awa dana ca a cado a cado
ma danime ca mao danime ca ma cadime ma cadime
şıma danê ca şımaê danê ca şıma cadê şıma cadê
ê danê ca êyê danê ca ê cadê ê cadê

Wextê veri (preterite)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative continuative
mı[n] (o/a/ê) da/ê/ay ca mı[n] (na-/-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
to (o/a/ê) da/ê/ay ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
ey (o/a/ê) da/ê/ay ca ey (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
ae (o/a/ê) da/ê/ay ca ae (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
ma (o/a/ê) da/ê/ay ca ma (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
şıma (o/a/ê) da/ê/ay ca şı (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
inan (o/a/ê) da/ê/ay ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca

Wextê veri -gumankerdene- (perfect)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative continuative
mı[n] (o/a/ê) do/a/ê ca mı[n] (na-/-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
to (o/a/ê) do/a/ê ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
ey (o/a/ê) do/a/ê ca ey (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
ae (o/a/ê) do/a/ê ca ae (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
ma (o/a/ê) do/a/ê ca ma (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
şıma (o/a/ê) do/a/ê ca şı (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
inan (o/a/ê) do/a/ê ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca

Wextê veri -raverberdene- (imperfect)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative subjunctive
mı[n] dêne ca mı[n] cadêne
to dêne ca to cadêne
ey dêne ca ey cadêne
ae dêne ca ae cadêne
ma dêne ca ma cadêne
şıma dêne ca şıma cadêne
inan dêne ca inan cadêne

Wextê veri ra raver (pluperfect)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative
mı[n] da bi ca
to da bi ca
ey da bi ca
ae da bi ca
ma da bi ca
şıma da bi ca
inan da bi ca

participium[bıvurne | çımeyi bıvurne]

participium neri mayki xeylê
agentive cada cadaoğe cadaoği
preterital cadae cadaiye cadaey