Zazakipediya:cadayene

Wikipediya ra ensiklopediya xosere
Xıl de pusula Xıl de cıgeyrayışi

Ena pele de wextqısey cadayene sero melumat esto. Tiya de "varyantê wextqısey, wextqısey ra name, mena wextqısey, ebe zıwananê binan mena cı, rıstımê wextan u anciyaena wextqısey be gorey wextan (wextê nıkay, wextê veri u sıfet-namey wextqısey)" mocniyena.

cadayene [dan- ca, da- ca, cad-] : No wextqıse transitif u bêqeydeo.

Varyant[bıvurne | çımey bıvurnê]

Mana[bıvurne | çımey bıvurnê]

Ebe zıwananê binan[bıvurne | çımey bıvurnê]

Tırki Kurdki Farski Erebki Almanki İngılızki Fransızki
kapatmak ? ? ? zuschließen close fermer

Rıstımê wextan[bıvurne | çımey bıvurnê]

Rıstımê wextê nıkay Rıstımê wextê veri Rıstımê modusê waştene
dan- ca da-- ca cad-

Wextê nıkay (present)[bıvurne | çımey bıvurnê]

indicative continuative subjunctive imperative
ez danan ca ezo danan ca ez cadan -
danay ca tıya danay ca cadê cade
o dano ca oyo dano ca o cado o cado
a dana ca awa dana ca a cado a cado
ma danime ca mao danime ca ma cadime ma cadime
şıma danê ca şımaê danê ca şıma cadê şıma cadê
ê danê ca êyê danê ca ê cadê ê cadê

Wextê veri (preterite)[bıvurne | çımey bıvurnê]

indicative continuative
mı[n] (o/a/ê) da/ê/ay ca mı[n] (na-/-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
to (o/a/ê) da/ê/ay ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
ey (o/a/ê) da/ê/ay ca ey (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
ae (o/a/ê) da/ê/ay ca ae (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
ma (o/a/ê) da/ê/ay ca ma (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
şıma (o/a/ê) da/ê/ay ca şı (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca
inan (o/a/ê) da/ê/ay ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) da/ê/ay ca

Wextê veri -gumankerdene- (perfect)[bıvurne | çımey bıvurnê]

indicative continuative
mı[n] (o/a/ê) do/a/ê ca mı[n] (na-/-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
to (o/a/ê) do/a/ê ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
ey (o/a/ê) do/a/ê ca ey (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
ae (o/a/ê) do/a/ê ca ae (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
ma (o/a/ê) do/a/ê ca ma (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
şıma (o/a/ê) do/a/ê ca şı (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca
inan (o/a/ê) do/a/ê ca to (na-/ha-[o/wa/ê] o/a/ê) do/a/ê ca

Wextê veri -raverberdene- (imperfect)[bıvurne | çımey bıvurnê]

indicative subjunctive
mı[n] dêne ca mı[n] cadêne
to dêne ca to cadêne
ey dêne ca ey cadêne
ae dêne ca ae cadêne
ma dêne ca ma cadêne
şıma dêne ca şıma cadêne
inan dêne ca inan cadêne

Wextê veri ra raver (pluperfect)[bıvurne | çımey bıvurnê]

indicative
mı[n] da bi ca
to da bi ca
ey da bi ca
ae da bi ca
ma da bi ca
şıma da bi ca
inan da bi ca

participium[bıvurne | çımey bıvurnê]

participium neri mayki xeylê
agentive cada cadaoğe cadaoği
preterital cadae cadaiye cadaey