Zazakipediya:camendene

Wikipediya, ensiklopediya xosere ra
Xıl de be pusula Xıl de cıgeyrayışi

Ena pele de wextqısey camendene sero melumat esto. Tiya de "varyantê wextqısey, wextqısey ra name, mena wextqısey, ebe zıwananê binan mena cı, rıstımê wextan u anciyaena wextqısey be gorey wextan (wextê nıkay, wextê veri u sıfet-namey wextqısey)" mocniyena.

camendene [camanen-, camend-, cabıman-] : No wextqıse bêqeyde u intransitifo.

Varyant[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Mana[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Ebe zıwananê binan[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Tırki Kurdki Farski Erebki Almanki İngılızki Fransızki
geri kalmak ? ? ? zurückbleiben stay/remain behind rester

Rıstımê wextan[bıvurne | çımeyi bıvurne]

Rıstımê wextê nıkay Rıstımê wextê veri Rıstımê modusê waştene
camanen- camend- cabıman-

Wextê nıkay (present)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative continuative subjunctive imperative
ez camanenan ezo camanenan ez cabımanan -
camanenay tıya camanenay cabımanê cabımane
o camaneno oyo camaneno o cabımano o cabımano
a camanena awa camanena a cabımano a cabımano
ma camanenime mao camanenime ma cabımanime ma cabımanime
şıma camanenê şımaê camanenê şıma cabımanê şıma cabımanê
ê camanenê êyê camanenê ê cabımanê ê cabımanê

Wextê veri (preterite)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative continuative
ez camendan ezo camendan
camenday tıya camenday
o camend oyo camend
a camende awa camende
ma camendime mao camendime
şıma camendi şımaê camendi
ê camendi êyê camendi

Wextê veri -gumankerdene- (perfect)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative continuative
ez camendan ezo camendan
camenday tıya camenday
o camendo oyo camendo
a camenda awa camenda
ma camendime mao camendime
şıma camendê şımaê camendê
ê camendê êyê camendê

Wextê veri -raverberdene- (imperfect)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative subjunctive
ez camendêne ez cabımendêne
camendêne cabımendêne
o camendêne o cabımendêne
a camendêne a cabımendêne
ma camendêne ma cabımendêne
şıma camendêne şıma cabımendêne
ê camendêne ê cabımendêne

Wextê veri ra raver (pluperfect)[bıvurne | çımeyi bıvurne]

indicative
ez camend bi
camend bi
o camend bi
a camend bi
ma camend bi
şıma camend bi
ê camend bi

participium[bıvurne | çımeyi bıvurne]

participium neri ma[y]ki xeylê
agentive - - -
preterital camende camendiye camendey