Terimê zıwanşınasiye

Wikipediya ra ensiklopediya xosere
Tılo bê pusula Tılo bê Geyrayışi

Etıya de Terimê Zıwanşınasiye (ilmê zıwanan) diyenê arê; êyê ke raya Ware u Piyay de be gurenayışanê zıwanzanan C. M. Jacobson u Mesut Keskin de nusiyaê u teklif biyê.

Terim

cınsiyet (name)

rıçık

çımeo ke sıfte

 gureniya
 

Tırki

İngilizki

Almanki

hemmena

beşne

m

Tırki „gövde“ ra

gövde

stem

Stamm

bêvêr

s

bê- „-siz“ + ver „geçiş“

geçişsiz

intransitive

intransitiv

bına

m

Erebki binā بنا  ra

çatı

Diathese

voice

cınsê fêli

biyoğ

n

bi-yoğ

Oyo ke karê cumla cı rê duş de beno
 

WPZ

nesne

object

Objekt

obje

biyoğo duşde

n

duş de: direkt

dolaysız nesne

direct object

direktes Objekt

biyoğo yanbeki

n

yanbeki: indirekt

dolaylı nesne

indirect object

indirektes Objekt

cınsê fêli

n

Er. cins u fi’il ra.

Mentıq: Latinki „Genus verbi“ ra
 

çatı

Diathese

voice

bına

diyateze

m

Yun.

çatı

voice

Diathese ; genus

verbi
 

fêl

n

Erebki fiˁil فعل

fiil

verb

Verb

fêlbend

n

Er. fêl +  Zaz. –bend

fiil takısı

preverb

Präverb

hêkata wextê bıamaey

m

gelecek zamanın hikayesi

future perfect

Futur Perfekt

hêkata wextê nıkay

m

Tırki ra çarnae

şimdiki zamanın hikayesi

imperfect

Imperfekt

hêkata wextê nıkayê a saetêni

m

şimdiki zamanın anlık hikayesi

punktuelles Imperfect

hêkata wextê ravêrdey

m

Tırki ra çarnae

geçmiş zamanın hikayesi

pluperfect

Plusquamperfekt

kerdoğ

n

kerd-oğ

Oyo ke karê cumla keno
 

WPZ

özne

subject

Subjekt

suje

kopula

m

koşaç

copula – kopula

qalıb

n

kip

mode – modus

siğa

n

Erebki sīġa(t)

 صیغة
 

WPZ

kip

mode

modus

qalıb

teyveng

n

tey + veng. Mentıqê Almanki „Mitlaut“ ra

WPZ

ünsüz

cosonant

Konsonant

kosonant

vêrın

s

vêr „geçiş“ + -ın

geçişli

transitive

transitiv

transitif

wextê nıkay

n

Er. wext u Zazaki nıka  ra

RZM

şimdiki zaman

Präsens

present tense

wexto nıkaên

wextê nıkayo a saetên

n

present contiuous

Präsens Kontinuativ

wexto bıamae

n

„bıamae“ Partizip Futur

gelecek zaman

future

Futur

wexto ravêrdeo a saetên

n

punktuelle Vergangenheit

wextqıse

n

Erebki waqt

 وقت + qișșa(t)
 قِصّة 
 

fiil

verb

Verb

xoveng

n

xo + veng. Mentıqê Almanki „Selbslaut“ ra

WPZ

ünlü

vowel

Vokal

vokal

wexto ravêrde

n

Er. wext  u

 Zaz. ravêrde
 

geçmiş zaman

past tense

Präteritum

wextê veri

Kilmkerdışi:

WKZ: Wikipediyay Zazaki

RZM: Rastnustena Zonê Ma. C. M. Jacobson.