Nuri Dersimi

Wikipediya ra ensiklopediya xosere
Xıl de be pusula Xıl de cıgeyrayışi

Şablon:Merdumî Nuri Dersimi (be Tırki: Colikoğulları'ndan İbrahim oğlu Mehmet, "Baytar Nuri"; b.: 1893, Ağzonik, Xozat – m.: 22 Tebaxe 1973, Heleb) beytarê İmperatoriya Usmanıcan u Tırkiya biyo. Nuştekar u siyasetkaro Kurd [1] (goreyê Nuri Dêrsimi u tayê çımeyan hetê kokê xo ra Kurmanc[2][3][4], goreyê tayê çımeyan zi Zaza[5][6]) u nasyonalistê Kurdan biyo. Goreyê Hatıratım ra piyê xo Mılano u maya Ağuçana.[7][8][9][10]

Çımey[bıvurne | çımey bıvurnê]

  1. Vet. Dr. M. Nuri Dersimi, Hatıratım, Geliştirilmiş Yeni Basım (İlk baskı: Roja Nû Yayınları, İsveç, 1987), Öz-Ge Yayınları, Ankara, 1992, s. 79.
  2. Zazalar kimdir, Zazaca nedir? (Munzur Çem ile roportaj) "Sêy Rıza'nın lehçesi Kırmanccaydı ama en yakın mücadele arkadaşları olan Alişêr ile Baytar Nuri gibi aydınlar Kurmanci konuşan Kürtlerdi."
  3. Seyidxan Kurij, "Zazalar ve Zazaca Yazını", zazaki.net Dêrsim Direnişi’nin (1937-1938) önderi Seyid Rıza ve diğer aşiretlerin çoğu Zazaca konuşuyorlardı. Uzun zaman Seyid Rıza’ya danışmanlık yapan Veteriner Dr. Nuri Dersimi ve Alişer ve hareketin önemli önderlerinden biri olan Şahan Ağa Kurmancca konuşuyorlardı.
  4. Nesimi Aaday, Nuri Dersimi’ye Neden Saldırıyorlar-II "Kürtlük fikrinden rahatsız olan ve Zazaları (Kırmanç) ayrı bir halk olarak tarif eden çevreler, Kurmanç olan Nuri Dersimi’nin kitaplarından subjektif ayıklama yapıp bir mantık oluşturmaya çalışıyorlar."
  5. Şeyh Said Zaza ve Sünnî idi, Nuri Dersimi Zaza ve Alevi idi. Bedirhani ve Cemilpaşazade kardeşler Sünnî ve Kurmanc idiler, (Haz.) Tanıl Bora, Murat Gültekingil, Milliyetçilik, İletişim, 2002, ISBN 975050088, s. 843.
  6. Zülfü Selcan, Zaza Ulusal Sorunu, Berlin, 2004.
  7. Vet. Dr. M. Nuri Dersimi, Hatıratım: Dersim ve Kürt Milli Mücadelesine Dair, Öz-Ge Yayınları, Genişleştirilmiş Yeni Basım - 1992, s. 21.
  8. Nuri Dersimi ve Hayatı
  9. Nuri Dersimi, Kürdistan Tarihinde Dersim, Halep 1952, s. 27 "Ağuçanan.— Bu kabilenin ceddi, Ağuçan adında bir Bektaşi halifesidir. Dillen kurmancidir. Dersimliler bunlara seit ve mürşit derler. Bu kabile mensupları silah taşımazlar."
  10. Alevilik, Kurmanci-Kırmancki (Zazaki) Ve Dersim Üzerine Kimi Yanlış Görüşler, Deng Yayınları, 1996 "...Mılanlar Dersim'de Alevi Kurmanc, Viranşehir taraflarında Sünni-Kurmanc, Bextiyaran, Şadiyan ve Izoliyanlar Dersim'de Alevi-Kurmanc, Dersim'in hemen çevresinden başlayarak öteki bir çok yörede Süni-Kurmancdırlar."