Ravêr zerreki

Karber vaten:Vuzorg

Page contents not supported in other languages.
Wikipediya, ensiklopediya xosere ra

Şablon:Ŝanĝu ŝablonon

[çımeyi bıvurne]

Hallo. Erdemaslancan has imported the template Şablon:Ŝanĝu ŝablonon from the Esperanto wikipedia in 2011. But he hasn't translated its title. How I can translate the title "ŝanĝu ŝablonon", that means "change a template", into Zazaki language? The template can be used at the end of inboxes and creates some links there; one to the template page, one to its discussion page and one to edit the template. Greetings --Tlustulimu (mesac) 19:35, 12 Gulane 2015 (UTC)

luri wikipedia

[çımeyi bıvurne]

marhaba.
ez zazaki zaf nezanem. ez zazaki fahm kerd. zaf spas bra.Mogoeilor (mesac) 16:20, 29 Temuz 2015 (UTC)

سلام دوست عزیز مرحبا من چطوری میتونم مقالە جدید در ویکی زازاکی ایجاد کنم در مورد فرهنگ و زبان مردم لور.Mogoeilor (mesac) 17:00, 9 Tebaxe 2015 (UTC)

"g" û "ğ"

[çımeyi bıvurne]

çima hêrs dibi heval

[çımeyi bıvurne]

Alim bi erebiyo, zanyar bi kurdiyo, zanyaran bi zazakiyo Xwedêda Ozyilmaz (mesac) 23:50, 11 Tişrino Peyên 2015 (UTC)

Serra Newiye

[çımeyi bıvurne]
Serra toya newiye firaz bo!

Weş û war be bıra! Serra newiye to rê zi canweşiye, aştiye û zerreşayiye biyaro. -- Mirzali (mesac) 04:05, 1 Çele 2016 (UTC)

Serra Newa

[çımeyi bıvurne]
Serra toya newiye firaz bo!

Weş û war be bıra! Serra newiye to rê zi canweşiye, aştiye û zerreşayiye biyaro. -- Mogoeilor (mesac) 04:40, 1 Çele 2016 (UTC)

Bımocne / kılm ke

[çımeyi bıvurne]

Newke şablon mı kerdi araşt, Çina esto se vaj. 188.57.45.11 11:59, 19 Nisane 2016 (UTC)

Your fantasy World

[çımeyi bıvurne]

Capital punishment for atheists in Iran exist only in your silly head. All laws are available online so it's easy to check. Other map has been made by some Israeli moron. --MehrdadFR (mesac) 21:35, 23 Nisane 2016 (UTC)

Xerita sero lec

[çımeyi bıvurne]

Bıra, se ke tı zi zani, ez endi idarekar niyan. Ma gani bıra Asmêni ra vacime ke, o şeno çiyê bıvurno. -- Mirzali (mesac) 22:06, 23 Nisane 2016 (UTC)

Tı ena çerx dı nêşenê buroqrat bê. Veri lazımo ke tı admin bê. Eno zeman dı Asmen yana Xoser şeno Buroqrat bo. Veri xorê adminey bıgi dıma xorê buroqratey bıwaz. Qaideyan de wiki de una nuşiya yo. Vılaroci (mesac) 16:17, 5 Hezirane 2016 (UTC)

درخواست کمک

[çımeyi bıvurne]

سلام وزورگ جان خوبین بی زحمت می تونین توی این صفحه[1] از ماندن مقاله لری مینجایی حمایت کنید زاف سپاس .Mogoeilor (mesac) 13:53, 24 Tebaxe 2016 (UTC)

Teşekur (sıpas)

[çımeyi bıvurne]

Bırayo delali! Ez hewna rınd nêzanenan ke tı kami? Resmê de to zi çıniyo?! Hema tı hewl nuseni. Heq zaneno ke ez seba her çiyo ke raşt nusiyeno cı ra her daim benan şa. Çıke no zıwan yê ma pêroyıno.

Ma tiya kesi de têvereştış (yarış) nêkenime ke kam zaf û kam kemi nuseno. Se ke tı zi zaneni, heşa to ra, seba ê naletmeyê Erdem Aslancani ra ma xeylê wexto xoyo hêcayın viyarna ra. Ma hewna zi rıxa dey kenime pak.

Ma gani yewbini de durıst û dostane bıbime ke piya raver şêrime. Ma Heqo şirêni ra ğeyri kesi ra nêtersenime û resmê ma zi pela mawa şexsiye de darde kerdeyo, ke herkes be ma şınasneno. Ma verênde ra heta nıka zi yew name ra nuşto. Ma zey tayê zurekeran be hezar nameyan ra wêrankeriye nêkerda. Ğayê û ğeyretê ma tenya seba zıwanê ma rayo. Coke rayo ke ma qet kesi de dışmeniye nêwazenime û kesi ra zi nefret nêkenime. Ebe selamê dostêni! -- Mirzali (mesac) 18:10, 24 Keşkelun 2016 (UTC)

Semedê fıkıranê to ra, ez zi teşekur kena to ra bıra Mirzali. Ez se kena, çı vırazena se pêro inan zıwanê xo rê vırazena. Çend serriyo ke eno procey ma aver nêşıno, cayê xo de amareno, vınderto. Coka ez destê xo ra çı yeno se, çıqas qed bena se çiyê vırazena, vecena miyan. Hema bıra eger to mı ra pers keni se, çı deco ke ez averiya (istıqbalê) Wikipediya Zazaki nêvinena. Eno kar teyna ez u to ra, dı merdıman ra nêbeno. Coka zi ez luzım nêvinena ke asayışê xo bar bıkeri tiya. Labelê eger tı wazeni bıresê mı, eger ez adresa e-mailê to bızani ez şena bıresi to uca ra. Vuzorg (mesac) 16:23, 25 Keşkelun 2016 (UTC)
Bıra tı ke wazeni, tı şeni raveri mı rê facebook sera bınusê. Namey mı uca zi eyniyo. O ra dıme ma axıri dewam kenime û ez adresa emailê xo zi danan to. -- Mirzali (mesac) 22:13, 25 Keşkelun 2016 (UTC)

Neden birlikte yazım ayrı yazım gibi nedenlerle makaleyi değiştiriyorsun. Senin yazdığın gibi bende yazabilirim. Zazacayı türkçe gibi öğrettiler bize. Bitişik yazmaya meyilliyiz, bunun bende farkındayım. Yıllardır mirzali ile kavgamızın sebebi zaten bu. Ben ona veya bir başka birinin anasına sövmekten hoşlanmıyorum. Bin defa da söylemem gerekirse ve bin defa dabeni engelleseler dahi zazaca onlardan kendi tarzında intikam alacaktır. Zazaca da zaman ekleri isimlerden ve fiillerden ayrı yazılır, cümleyi olumsuz şekilde okursanız anlarsınız. Bunca yıldır mücadelemi ve ısrarımı anlayacaksınız, selametle Harry S. Truman (mesac) 20:56, 13 Tişrino Verên 2016 (UTC)

Kopula (Koşaç): Zazaca'da koşaç bitişik yazılır.
biyene [kopula, -b-] Neri
eril
-Ø ... -o
o ... -o
May
dişil
-e ... -a
a ... -a
Xeylê
çoğul
-i ... -ê
ê ... -ê
Kopula
koşaç

ez : -an = ezan
tı : -ay = tıyay
o : -o = oyo
a : -a = aya (> awa)
ma : -ime = mayme
şıma : -ê = şımayê
ê : -ê = êyê
her-Ø gewr-o = her gewro
eşek [eril] gridir [eril] = eşek gridir

o gewr-o = o gewro
o [eril] gridir [eril] = o gridir
her-e gewr-a = here gewra
eşek [dişil] gridir [dişil] = eşek gridir

a gewr-a = a gewra
a [dişil] gridir [dişil] = o gridir
her-i gewrê = heri gewrê
eşekler [çoğul] gri(ler)dir [çoğul] = eşekler gri(ler)dir

ê gewr-ê = ê gewrê
onlar [çoğul] gri(ler)dir [çoğul] = onlar gri(ler)dir
Kopula/koşaç (-a, -o, -ê) eklerinin bitişik yazılması ayrıca şahıs zamirlerinden/kişi adıllarından (a, o, ê) ayırt edilmelerini de sağlar, yukarıdaki örnekte yazıldığı gibi. Bunun dışında diğer zaman çekimleri zaten ayrı yazılır.
Anlatmakla dilimizde tüy bitti. Kürtçüler dilimizi Kürtçe'ye yakınlaştırma politikası güttükleri için ısrarla ayrı yazıyorlar. Daha fazla bahane uydurmaya gerek yok. Eşek olmayan anlar artık bu saatten sonra. Analara küfretmek meziyet değildir. Bu namertliğin taa kendisidir. Bayramlık ağzımı açtırmayın yine. Kendi yöresinin Zazacasını bile doğru dürüst yazamayan biri kalksın bize ders vermeye yeltensin. Bu ne küstahlıktır! Bu iş çocuk oyuncağı değildir, vesselam. Yeter artık, ergenlikten çıkın adam olun biraz. -- Mirzali (mesac) 09:44, 14 Tişrino Verên 2016 (UTC)

merhaba vuzorg

[çımeyi bıvurne]

Problem ne biliyor musun? bedirxan alfabesiyle yazılanlara karışmıyorsunuz, hatta ben normal bir alfabe ile yazıyorum, Mirzali illeti yine eski haline çeviriyor. Namespace etiketleri Kategori olarak eklenmiştir, Mirzali illeti Kategoriye diye değiştiriyor. Benim yazdıklarımı zaten standart değil etiketi koyuyorsunuz. kuzey lehçesiyle yazılan makaleler, kürtçülerin kendi alfabe ve grameri ile yazdıklarına karışmıyor da gelip benimle uğraşıyor. küfretmeyi seven bir insan değilim ama benimle uğraşırsa da affetmem. hiç kimse buna sende dahil, açtığım makale şablon ve ya kategori ad alanalarına karışmasın. siz bir emek veriyorsunuz kabul ediyorum ama bende emek veriyorum. Mirzali illeti 8 yıllık emeğimi siliyor değiştiriyor bozuyor, sen olsan ne yaparsın? bir de sürekli kullanıcı isimlerimi engelliyor, ben buna anlam veremiyorum. yüzlerce kullanıcı adım engellendi yenisini açtım. işe yaramadığını bildiği halde yine de engelliyor ahmak herif. Drenovac Osredački (mesac) 13:39, 19 Tişrino Peyên 2016 (UTC)

Bunca ettiğin küfürden sonra nasıl oluyor da küfür etmeyi sevmediğini iddia edebiliyorsun? Bedirhan alfabesi ile yazılan makalelerde de hepsinde olmasa da standart değildir şablonu var. Gerekirse diğerlerine de o şablonu ekleriz. O makalelerin de düzenlemelerini bizzat ben kendim elimden geldiğince yaptım, yapıyorum. Kuzey ağzıyla yazılanlarda da aynı şekilde standart değildir şablonu var, hatta bazılarını yine bizzat ben kendim standarda dönüştürdüm. Senin yazdıklarını ne kadar düzeltiyorsak diğer yanlışları da aynı şekilde düzeltiyoruz. Kategori-kategoriye apayrı bir konu, o daha çok Kuzey ağzındaki kullanım şekli. Senin doğru düzgün yazdığın hangi yazıya dokunuldu? Sadece standart değildir şablonu eklendi ki çünkü Vikipedi standardında değil. Mirzali'ye Asmen'e etmediğin küfür kaldı mı? Milletin anasına, dini inancına neden küfür ediyorsun? Yarın bir gün bu insanların yüzüne nasıl bakacaksın? Hakkını aramak ayrı şey, kendi doğrunu kabul ettirmeye çalışıp olmayınca milletin kutsalına küfür etmek ayrı şeydir. Kendi yazış şeklini esas kabul ederken bunu neye ve hangi çalışmaya dayandırıyorsun? Öğrenebilir miyiz? Zazaca'nın konuşulduğu alanda, güneyde, kuzeyde, merkezde ne kadar araştırma yaptın? Ne kadar veri topladın, derledin? Sen adamın ölmüş annesine, diğerinin inancına Aleviliğine her fırsatta akıl almaz küfürler edersen, bence bloke edilmen hafif bir ceza bile. Uygun şekilde yazdığın müddetçe burada kendi köyünün ağzıyla yazmana bir şey diyen yok. Vuzorg (mesac) 19:19, 19 Tişrino Peyên 2016 (UTC)

-aya → -ay

[çımeyi bıvurne]

Bıra, ez zanenan u ezo hêdi hêdi vurnenan. -- Mirzali (mesac) 16:31, 24 Gağan 2016 (UTC)

-a → -ayê

[çımeyi bıvurne]

Bıra, derya nêriyo, zey çekuya bıray. Coke ra izafetê cı -ay nêbeno, -ayê beno. -- Mirzali (mesac) 16:55, 25 Gağan 2016 (UTC)

Bıra, ez ornag bıdan to ra, name neriyo, wıni vaciyeno name-y to (namê to) ; sere neriyo wıni vaciyeno serey to (serê to). Eger tı çım berze wikipediya miyan, tı zi do bıvêne bıra Asmêni zi tım heni vatêne. Bıra-y mı, sere-y to, name-y xo. Nuştış zey bırayê, nameyê, sereyê hiperkorreksiyono, yani çiyo ke xora raşto, newe ra raştkerdışê eyo, zaten doğru olanı yine doğru yapmak. Tiya de nuşiyeno; Hypercorrection Vuzorg (mesac) 17:47, 25 Gağan 2016 (UTC)

Add Balochistan Map on Balochistan article

[çımeyi bıvurne]

Hi, I dont speak zazaki please add Balochistan Map on Balochistan article

Dosya:Balochistan Map.jpeg
Balochistan Map

5.212.1.203 04:45, 29 Gağan 2016 (UTC) درود، لطفا نقشه ی بلوچستان را در مقاله بلوچستان قرار دهید Sultanselim baloch (mesac) 05:03, 29 Gağan 2016 (UTC)

Bana artık inanmanızı beklemeye ijtiyacım yok. bak burada Hülle atığı diyor bana Artık bütün iletişim kanallarını kapattım. Acımak yok, merhamet yok.Hülle atığı Mirzali (mesac) 09:51, 13 Çele 2017 (UTC)

Raver gani ma bızani ke ey çıra to ra wıni vato? To se kerdo ke ey o vato? Kışta kıfıranê to dı no çiyê niyo. Vuzorg (mesac) 09:55, 13 Çele 2017 (UTC)
Bıra Vuzorg! Analara küfreden bunu da zamanında hakketmişti. Anaokulu çocuğu gibi "sen başlattın" diye kendine haklılık payı çıkarmak da yüzsüzlüğün âlâsı olsa gerek. Bu saatten sonra eski defterleri karıştırmanın da bir manası yoktur artık. Yok öyle yağma! Bu ne kühtahlıktır yahu? O münasebetsize de söyleyin, benim çoluk çocukla harcayak vaktim yoktur. -- Mirzali (mesac) 11:37, 13 Çele 2017 (UTC)
Kam kamo, se keno, seni kıfıran keno ma zani bıra Mirzali. Mı tım vato kı mayan ra kıfır mebo, merdım kıfır mekero. O kıfıranê xo nêvineno kı damêkı hewna wazıno kı xo bıveco awe ro. Raver o izahatê nê kıfıranê xo bıkero, dıma bêro ma ra hesab pers bıkero. No Mirzali ve onu haklı gören herkesin anasını sikeyim. Bunu da arşive eklemeyen mirzalinin ölüsünü dirisini, grlmişini geçmişini sikeyim? çıçiyo? Merdım wıni camêrd nêbeno. Vuzorg (mesac) 13:18, 13 Çele 2017 (UTC)
Mirzalinin de hatalı olabileceğini kanıtlamak istedim . Ben hatalıyım ya o da hatalı. Kendi gramerim bile %15 kadar hatalı veya eksik, ki sizin grameri saymıyorum bile (%55 hatalı). Ama mesele bu değil. Asıl mesele sizin sadece tek bir tarafı şartsız koşulsuz haklı görmeniz. Perpali (mesac) 15:09, 13 Çele 2017 (UTC)
Raver mısayışê zıwani bıg, dıma bê vaj kı gramerê şıma raşt niyo. Ez reyna van kam kamo, se keno, seni kıfıran keno ma zani u vineni. Ey çıra to ra wıni vato beliyo. Mı nêdi Mirzaliy maya to ra kıfır kerdo. Heto bin ra to kamca ra seni no gramer vıraşto? Çı referans gıroto? Çı cıgeyrayışi kerdê? Vuzorg (mesac) 19:06, 13 Çele 2017 (UTC)

Vurnayışê zerreki

[çımeyi bıvurne]

Vikiyanê binan dı zi, yewna zuwan ra tadayış dı Tandart name aseno lakin, gırey wiki eger kı a wiki dı pera cı esta se, xo ra aseno. misal [[Mast|yoğurt]] zey tiyay. mesela İngilizki ra tirki tadayış dı zi zey pêyo. misal [[Fil|Elephant]] . Waganêtoweşbo (mesac) 12:54, 15 Çele 2017 (UTC)

O taw to rê zameto tadayışê xo ra tepeya meqaley xo ra çım berz u raşt kı. Vuzorg (mesac) 12:59, 15 Çele 2017 (UTC)

Kişisel bir soru

[çımeyi bıvurne]
Sen, Asmenin veya Mirzalinin yerinde olsaydın, ve beni engellediğin zaman ne düşünürdün? Mesela, Ben bunu engelleyeyim, bir daha hiç giremesin, veya buradab uzak dursun. Dahası sürekli engelleyelim de usansın da vazgeçsin gibi bit fikre kapılır mıydın? Çünkü sende vazgeçmemiştin, benden de beklemeyin. Hani hepiniz bu projeyi kendi bildiği şekilde sahipleniyorsunuz ya, işte bende öyle sahipleniyorum, yaptıklarım size hatalı gelse de... Liberatonalite (mesac) 12:33, 17 Çele 2017 (UTC)

Meqaleyan mexerepne û alfabeya înan mebedelne

[çımeyi bıvurne]

Merheba, To gelek meqaleyan de bedilnayîşê qestî kerdî, to gelek meqaleyî hewelnayî, to nameyê înan û alfabeya înan vurnaya. Ez hêvî keno ke ti înan reyna sey verê rast bikerî. Çunke ma tîya de wina pêkerdo, wa reyna her çî têmîyan nêbo. Bimane weşîye de. Neribij (mesac) 16:37, 27 Adare 2017 (UTC)

Neşriyatê kirdkî zafîn pê alfabeye bedirxanî yo. Ez zî hîn pê alfabe bedirxanî nuseno. Ma qerar girotbi nika di alfabeyî zî bibî. Etîya de zî gereyê to bîyo. Enka ra pey alfabe mebedilne. Xoser (mesac) 09:23, 30 Nisane 2017 (UTC)

Vurnayîşê nuşteyan

[çımeyi bıvurne]

Ma bixeyr dî,

mi dî ke to ceribna çend çekuyanê nuşteyanê mi bivurnê, sey nimûne tîya. Seba eleqeya xo, ti weş be. La çekuyê ke to waşt bivurnê, xelet nîyê. Her çî goreyê standard û ferhengê Vateyî ame nuştene. Coka ez peyser vurnena. Keremê xo ra, demo ameyox de kontrol bike eke a çekuye ferhengê Vateyî de kî xelet a. Nêke, rica kena ke nêvurnê. Sipas!

Bimane weşîye de

Ace Vivendi (mesac) 14:20, 19 Gulan 2017 (UTC)

Serra Newa

[çımeyi bıvurne]
Serra newa to firaz bo/ !! :-)

Ambazê mı, serra newa to bımbarek bo! Ena serre to rê weşiye, asaniye u rındiye biyaro :)Mogoeilor (mesac) 03:35, 20 Adare 2019 (UTC)

Vırnayış

[çımeyi bıvurne]
 1. Meqaley zey dewa u qezayan zıwananê binan de zi eyni yo. Sebuanki de Eke tı bıewni rê se 4 milyon meqaley zey vıraştış dê mı dekerdê wiki miyan. Nê meqaley pêro zi dewan, qezan u komunanê.
 1. Şablonê {{Ca}} u {{Kes}} mı gırey Wikidata kerdo. Uca dı çı malumat esto se otomatikmen wiki de aseno. Lakin ekstra nê şablonan de wılayet qeza dêwê senatkar mıntıqa warê, ressam kes bınuşno se şekıli heta weş aseno. Wiki kodan ra ibareta. Ek ez rocê kodê otomatik pele vıraştışi bışa bıvina se edo 4 milyon meqaley ju fın de vıraza.
 1. Gramer ya zi fonetiki heta herg merdım xo gore çiyê erzeno. Piyase de 3-4 alfabey u hendê ninan zi gramer vıraziya yo. Ma dê gorey kamiya hereket bıkerê? Wikipediyayanê binan de qaidey karbera, meqaleya, adminan uçb, esto. Lakin na wiki dê qural qaide çıniyo. Pela newiye vıraştış de meqaleya serêni de Zazakiya Standard bınuşê nusiyayo. Lakin na wiki de Elıfbaya bedırxaniya u Kırmankiya meqaley estê. No standardê wiki u zazaki kamca dê ro?
 1. interwiki rê hesab akerdış icab keno, lakin çı fına kı mı hesab akerd, tay merdıma ez bloqe kerda.
 1. Zê kı tı yê vanê ma mecbur niyê kı ğeletanê to raşt kerê. Ez zi mecbur niya ğeletanê şıma raşt kera. 159.146.26.167 09:29, 2 Temuz 2019 (UTC)

Qural u qaydê Wikipediya Zazaki inca de benê liste:

 1. Politika,
 2. Panc Ustıni,
 3. Objektivite,
 4. Lecê vırnayışi,
 5. Heqê kopyakerdışi,
 6. Vandalizm,
 7. Çımemocnayış,
 8. İmzaeştış,
 9. Prensibê eştışê mesaci,
 10. Prensibê namedayışi,
 11. Namekerdışê şablonan,
 12. Prensibê peroyiyê Wikipediya,
 13. Pêhesnayışi,
 14. Reydayış,
 15. Wikipedisti,

Tı zi vinenê, qural u qaydê sistemê Wikipediya pêro piya nuşiyaê. Kaber çı şeno kero, çı nêşeno kero, zerrey şablonan de esto, nuşiyao. Kışta alfabey ra zi raveri yew alfabeo esasi esto, yew zi ê Kurdçiyan esto ke ê alfabey Kurdki anê, kenê alfabey Zazaki. Hedefê inan zi ma xora zanenê. Ez vaja, na wikipediyay Sebuanki zey yew 'çöp tenekesi' asena, pêro çer-çop eşto, dekerdo. Xora lista tewr wikipediyanê gırdan de zi namey na wikipediya ca nêgeno. Ti zi vinenê, panc milyon nuştê cı yew nuştey wikipediyay İngılızki nêkenê.

Key merdım çı dekeno miyanê wikipediya, no hem zıwanê ma rê hem zi wikipediya rê zaf weşo, sistem aniya gam be gam beno gırd. Coka amarê meqalan muhimo, hama zerrey nuştan zi muhimo zey amarê meqalan. Eke zey to vat wikipediyanê zıwananê binan de zi meqalanê ca u caygeyan wıni dekenê, vıraştışê yew nuştey dergio ke ornag teşkil keno o taw rınd beno. Peyê ê nuştey ra zi nuştanê bini nuşiyenê. Yew problemo bin zi noyo ke wikipediyanê binan de linkê zıwananê binan dekerdê, tı nêkenê cı, nuştey vırazenê u aniya verdanê, nuşte zi aniya maneno. Wikipediya Tırki u zıwananê binan de butonê Zazaki bıaso, merdımê ke nuştey wanenê bıasê ke Zazakiyê ê nuştey zi esto. Oca ra bêro perra Zazaki u meqale pê Zazaki bıwano. Rınd nêbeno?

To ra vaja nê merdımi çewres serre ra zêdeyê, zıwan wendo, cı geyrao, nêwazenê zıwan vêran bo, zey ma. Vuzorg (mesac) 17:10, 2 Temuz 2019 (UTC)


Heqê to esto, tı raşt vanê, lakin nê qaidey gerek teyna ma rê nêbê. Şexsi mewzuy šera gerek Kes gurê yewna karberi nêbo. lakin Wikidata linkan rê hesab lazımo. Çı fına kı mı hesab vıraşt, inan kerd bloqe. Sebebê bloqey zi, İP'ya vurnayış (ez mecbur niya kı hesab akera, şertanê Wikimedia dı "merdımo kı ip ra vurnayış keno ey bloqe kerê" deyne yew qaidey çıniyo). Ze kı tiyê vanê çewres ser Kes nê zıwani sero nêguriyayo. Zılfi Selcan profesoro. Merdeki elıfbaya newi ronê. Kamo zey eya nuseno.kamo ey dıma şıno? Zemanê Name kerdış dı tay merdıman rê mı hezar fın va, kesi goş mı nêna. tiya dı emsala cı esta. Qeydê esterıtışi tiya dı hewna esto
 • Zemanê zi Coğrafyaya Tırkiya bi dıma heşa tora zıwanzanayoği va no nuştış xelato. Pele to berd Coğrafyay Tırkiya. Eger kı gramer u qaideyê zıwani standardo se nê qaideyê verê hirıs-çewres ser do belı bıyaye. Mest biro idarekarê Wikipediya Zazaki do vacê ma no nuştış xelat nusnayo, harê ma nê çekuya pêroyin reyna nizami bıvurnım.
 • çend hesabê to bloqe biyê. Hezar fın ma va gramerê şıma dê xelat esto, tım vanê nê. Ma va nuştışê şıma dê xelat esto inan vanê nê. Zıwanê iranki heme elıfbaya Erebki ya nusîyayê, teyna zazaki Latinki ya nusneyaya. Keso nêzano raştıkêna zıwani kamciya. Labırê mesut tım vano gramerê ma raşto, o bin vano gramerê ma raşto, o Zeman tı zi şenê vacê gramerê mı raşto, ez zi... Rocê jew embaz İstanbul ra ame welat, va rocê ma şi zaza-der. Va merdımê ame (merdımê kariyo) ma het, çay may şımıte. Va ma zıwani sero qısey kerdi, va dıma o kewt qıse, embazi va goreyo kı mı dı kıtabê zazaki nusnayê, va ma heme bim wışk. Merdeki va zeg hend seriyo kı mayê nê zıwani sero guriye ma rê bı ze palağa payızi. Na qısa mı çiçı sera va; Mesut u bini vanê standardê zıwani no yo. Yaw belki zey şıma niyo! Kıtabê nusnayo ille welile

vanê zey ma raşto. Yaw no kıtabê şıma cor ra nêkewto. Quran İncil Tewrat niyo kı merdımi bawerê cı bê (no çağ dı keso bawerê dini nêkeno o zi ayrı mewzuyo) 159.146.26.167 08:28, 3 Temuz 2019 (UTC)

Nuştış zey -aya, -ay ya zi tek teyna vıriyeno. Nuştışê -aya gurey Mesudi niyo, gurey mı zi niyo. Qet yew fekê Zazaki de kes nêgırweneno -aya, nêvano mangaya mı, keynaya mı. Zıwanşınasi (linguistik) de yew terim esto, cı rê vanê en:Hypercorrection. No çiyo ke xora raşto, ey reyna raştkerdışo. Mısal bıdan to:

 • Mangay mı  : Raşto, famkerdışi rê beso, kes zıwano rocane de wıni gırweneno, wın vatış ronışto fekanê merdıman.
 • Mangaya mı  : No çiyê ke xora raşto (mangay mı), ey reyna dest ra viyarnayış u raşt kerdışo.

Namey mı u nameyê mı de zi no qayde esto, verêno.

Mısalo bin bıdan to Tırki ra:

 • Nasıl  : No çiyo ke xora raşto.
 • Ne asıl  : No zi çiyo ke dest ra viyarnao, hiperkorreksiyono.
 • Küçücük  : Vatışo raşt.
 • Küçükçük  : Vatışo hiperkorrektif. Herfo vengın kewto hama gırweniyeno.

Cokao ke roşniya cıgeyrayışan de qarar gêriyao ke -ay kışta fami u motışê name u sıfeti ra tewr raştıkêno. Gorey mı, nuştış pê -aya gurey Kurdçiyano, êyê ke wazenê zıwan kerê nezdiyê Kırdaski, bımotê zey yew lehçey Kırdaski. Zıwano standard fekanê dewan ra tayêna abırriyeno. Şablonê gamê verêni de yew made esto, vano ke merdım şeno be fekê dewa xo bınuşo. Hama gereke raşt bınuşo, yani key yew karber çiyê do faydeyın vırazeno, zıwanê xo raşt gırweneno. Eke raşt bınuşo, endi kes qarışê karberanê binan nêbeno. Mı yew vatışê to kerd pê qalınd, eke tı bıewne, tı zi vênenê. Gorey gramerê Zazaki, mewzuyo şexsi ya zi şexsi mewzu, kamci raştıkêno? No zey vatışê namey mı ya zi mı nameo, ğeleto. Miyanê cumla de mı dest, mı çım vanê, hama nuştışê şexsi mewzu be mentıxê Tırki fıkırkerdışo. Taê meqalanê to de wıni nuştış esto.

Alfabey sero problem nêaseno. Dı alfabey estê, yewo ke alfabeo raştıkêno, yew zi kopyaê Alfabey Kurdki esto. Zıwananê İranki ra Zazaki, Kurdki u Talışki pê Latin nuşiyenê, Osetki u Taciki pê Kiril nuşiyenê, zıwanê bini zi pê Erebki nuşiyenê, alfabe ca be ca vıriyeno.

Fekê dewa mı zi zıwano standard ra abırriyeno, ê binan zi. Dewa mı de vanê roj, ji, uja, vırazıno, nusıno, bı, dı, no ciyao. Mentıxê zıwanê standardi oyo ke yew zıwano basid bêro vıraştış, her het ra kesi zi fam kerê. To ra vaja, yew hesabo newe vıraze xo rê, zıwanê dewa xo raşt bınuşe se kes dest nêerzeno nuştê ke tı vırazenê ser. Wıni zi tı şenê linkê zıwananê binan dekerê zi. Vuzorg (mesac) 13:41, 3 Temuz 2019 (UTC)

Mewzu teyna - ay, - aya niyo kı. Zıwan dı Partikel (bağlaç vs) gerek çekuy ra ca bınusiyo. Nuştışi heta (coğrafya y Tırkiya, Coğrafya ya Tırkiya zêde mantıkına İngılızki: Geography of Turkey)).
 • Çımraviyarnayış xelato. (iyelik ekleri ayrı yazılır.) Çım ra viyarnayışgrameri heta raşto lakin translatewiki.net u Wikipediya dı piya nusiyayo. Çım de viyarnayış.
 • RA

- Dew ra yeno. - Keye ra yo (Wikipediya pêroyın de na xeta esta, rayo tım piya nusiyayo. YO zi lazımo kı tim ca bınusiyo lakin nameyan u fiilana piya nuşiyeno, wextê zemani bini çekuyan ra ca nusiyenê lakin -o -a - yo - ya uçb. çekuya piya nusiyeno. Hele mı rê vacê kı qandê çıçi? Mesela (zemanê newkeyên dı esto esta estê nusiyeno, lakin zemano verên dı est bı nusiyeno. Eger kı çımê insani kor nêbiyo se, cumle qediyayış dı zi zemano o zi zemano. Lakin o karıtış dı çekuya piya nusiyeno, noyo mı sere nêkewno.


ezo eney zi qebul kena, tay çekuy zey inan raşto. Çekuy hippercorrection dı xısusiyetê zıwani gore herf kewna, ya zi herf kena qezenc ya zi herf vıriyena.
KE, proceyan dı wexteyo kı ez teng ke wanena se (daralttı yeno mane) lakin zey kırmancki (daralt yeno mane). Tiyê vanê herkes mıntıqay xo gore bınusno. Ezo dês seran ra zeder mıntıqay xo gore nusena. No lecê vurnayışi texminê to serayo. 159.146.26.167 15:55, 3 Temuz 2019 (UTC)

Ma xora werênayışê nê mewzuy kerdibi. Qey tı reyna anê verê ma? Çiyo ke tı vanê, nuştışê Kurdçiyano, ê sistemê nuştışê zıwanê Kurdkiyo. Her zıwan wayirê sistemê nuştışê xoyo, Kurdki, Tırki, İngılızki yewbini ra ciya nuşiyenê. Ez to ra vaja no werênayış peyni nêdano ma, nuştış meselê memleketi niyo, tiya emelê heme ma averberdışê zıwanio, çiyê dekerdışê zıwanio, ana niyo? Çıqas ke tı wazenê çiyê dekerê, ê bini zi, Mesud zi Mirzali zi, heme wazeno, wazenê Zazaki berê aver, zey to. Ez van meselê zıwani meselê fekê zımey, veroci, nuştışi mebo. Meselê zıwani de ayrılık zi mebo. Gani her kes xo ra çiyê cı do, merdımi aniya yenê yewca. Ê merdımi rocê werzenê, vinenê ke şablonê ke xora estê, to inan rê reyna şablonê newey vıraştê, şablonê kıhani vırnaê, dekerdê. Kesi mecbur manenê ke bloke kenê. Mesudi yew adresê IPyê to ra nuştibi, vatibi xo rê yew hesab vıraze. Key to başle kerdo şablonê bêluzımi vıraze, dest eşto cı. To xora yew hesab pê namey Xorasan vıraşto xo rê. Ca u caygeyan sero yew nuşteo dergo ke ornag vırazeno, o nuşte ra dew u sûkan vıraze, no rındêr beno. Eke wazenê pê fekê dewa xo bınuşe, şablonê standadniyo esto, o bıgırwe, o taw problem nêmaneno. Vuzorg (mesac) 18:00, 3 Temuz 2019 (UTC)


 • Ma zi wazem standard bınusiyo, lakin zıwanê ma teknoloji ra peyd mendo. Standardê çekuya dekerê Zazakipediya:Standardi miyan se, kes zano çekuya newi seni vırazo.
 • o kı ezo nusena, zey kurdçiya aseno az zana, lakin grameri heta raşto. %100 zey inan zi xetayıno. Êyê zi ğelat nusenê. Rocê qısmet bo se, ma Bim pêser ez to rê izahat kena.
 • namey karberi problem niyo, lakin incubator.wikimedia.org dı proce akerdışi rê desteg lazımo. Tı şenê se bêri pheşti bıde. Şablonê kı luzım nêkenê ezo vırazena feqet Şablonê zederi mesuti şeveknayê. Wikidata sero rocane melumati deha faydeyıni.
 • Mesacê MediaWiki kemiyê. Inan cı kerdışi rê idarekarê lazımo lakin kesa nêvırazeno. Na wiki rê yew buroqrat lazımo. Admini aktif niyê. Bot lazımo kı xeteya raşt kero. Lakin kesi ra veng hes çıniyo.


 • Malumato tekniki to rê vaca:
 1. Pelê kı zıwananê binan rê gırey cı çıniyo pêro piya (2,651)
 2. pelê kı pelanê binan rê gırey cı çıniyo pêro piya (1,705)
 3. pelê kı miyan dê cı dı pelanê binan rê gırey cı çıniyo (265)

159.146.26.167 07:45, 4 Temuz 2019 (UTC)

Zıwano standard ronışto, çiyê ke kemiyê, ê zi hêdi hêdi benê hal. Kes qarışê nuştışê fekanê dewan nêbeno, coka tı şenê pê fekê dewa xo bınuşe. Çıqas ke tı zıwanê xo sinenê, ê merdımi zi sinenê, ez zi sinena, çıqas ke tı wazenê zıwanê xo rê faydeyın bê, ma zi wazeni. Key yew merdım çiyê rê vanê %100 ğeleto, gani o merdım zıwan, linguistik, filoloji, grameri sero her çi bıwano, sistem u sistemê nuştışê zıwanê xo, zıwananê nezdiyan, hemrıçıkınan u binan bızano, yani 'duayen'ê zıwani bo. To wıni kerd? Esasê sistemê nuştışi de dı şekıli estê, yewo ke ê mao ke merdımê ke wazenê zıwanê xo bıfılıtnê, wayirê zıwanê xo bıvecê, zıwanê xo etkiyê Kurdçiyan ra bıxılasnê. Yew sistemo bin zi ê Kurdçiyano, ê zi zey vatışê to vanê, argumani anê ma ver. Ez vaja terefê inan mebe, emelê inan belio. No mesele meselê memleketi niyo, deha meselê muhimi estê verê zıwani de. Admin, burokrat u bot zi ma bıwerêni, hal benê. Pelê ke nêbestiyaê zıwananê binan, link nêdao cı, gani link bêro dayış. Coka nê 2,651 nuştey yew engel vırazenê. Gani no mesele hal bo. Tı zi, eke adresanê IPyan rê dewan kerê, pêdıma bloke benê. Vuzorg (mesac) 17:33, 4 Temuz 2019 (UTC)

Ninan seyr kı

[çımeyi bıvurne]

To ra jew/zew/yew recay mı esta. Ek tı şenê se enê dı videoya temaşe kı u dıma zi mı rê vac kı (bê ma elıfbaya Erebki/kirilki/latinki/çinki/kmerki uçb bunusnım ez qebul kena) ya zi ( bê ma gramerê zey Mesuti/Mirzali/Zülfi/RoşanLezgin/XıdırEreni ya zi sıfır grameriya bınusnım ez qebul kena)

 1. Levent Ülgen (Ya öyle değilse)
 2. Volkan Severcan (Fark et, ya öyle değilse).


159.146.26.167 20:06, 4 Temuz 2019 (UTC)

Çiyê ke to erşawıtê, mı xora seyr kerdibi. Bewne, no mesele meselê memleketi niyo ke, karberi destê xo ra çı yeno se nusenê, dekenê miyanê wikipediya. Na wikipediya zi tek teyna yew sistemê internetio, ma atomi parçey nêkeni inca de ke. Key merdım fıkırneno ke çiyê raşt niyo, portalê cemati esto, eyniyê dewe esto, şeno bınuşe oca u ma şeni bıwerêni. Jûbiyayışê merdıman ra quwete vecena, ez wazena ke her kes destê xo ra çı yeno se bınuşo, çiyê deko, wikipediya aver bero. Tı zi çiyê deke, karberê bini zi. Wikipediya ma zi goyni vıni mekero, ma zi zemanê xo vıni mekeri. Ma piya şablonê weşi vırazi, tadayışi piya bıkeri. Qeybê zemani mebo, tı zi pêdıma bloke mebe. Ez ana van ke çiyê ke ez van to fam kerd. Vuzorg (mesac)

Merheba bıra, proceyanê incubator.wikimedia.org de pheşti lazıma. İştişare kerdış icab keno. Eger kı tiya dı bloqe bıbose ya zi heqê ma bıweriyose reyna tewr ser ra ma dê dest pêbıkeme. Xorasan (mesac) 13:34, 6 Temuz 2019 (UTC)

Karbero ke gurê xo raşt keno, bloke nêbeno, heqê cı zi nêweriyeno. İstişare kamca de lazımo, tı şenê link bıde ya zi namê procey vace? Vuzorg (mesac) 18:20, 6 Temuz 2019 (UTC)
Ez qayıl niya xoseri kar bıkera. Ez wazena kı yew Şablon eyar kem, lakin piya qerar bıdım. Tım iştişare bıkemse qet yew ca dı problem nêvıciyeno. Mesela perê kı esterıyê inan rê zi ez wazena kı ma rey bıdê. Demokratik yew wiki ez wazena. Ez zana kı herkes zi zey mı wazeno. Zazaki qısebend u zazaki wikivoyage tayna ğeyret bıdımse êdê procey akerê. Peli belki qafay şıma gore niyê. Lakin proce akerdışi dıma tewr sera newe derê dest pêkem. Wikiçıme zi aktifo ucay rê zi iştirak lazımo. Çıkı idarey Wikimedia cêrek ra 3 karberi u 3-4 aşmi aktivey wazenê. Xorasan (mesac) 19:15, 6 Temuz 2019 (UTC)
Gorê mı zerrekê yew nuştey, yani zerrê meqaley de çı esto, senê u çıqas malumat dano wendoği, amar ra deha muhimo. Ez ana zan ke nuştê ke esteriyaê, kışta zerreki ra zeyıf biy. Key merdım butonê 'kamic pele ke raşt amê' gırweneno, perran sero geyreno, vineno ke kamci nuşte yeno xo ver se vengo, no hal mı rê wıni aseno ke weş niyo. Ez vaja ke zerrê nuştan pırr bo, rınd nêbeno? Nıka tı vanê ma ê perran reyna biyari wikipediya? mı tam fam nêkerd. Eke aniyo, mı rê ferq nêkeno, eke ekseriyet wazeno perranê esteriyaeyan reyna biyaro, ez zi van beno, şena rey bıdan cı. Hama gani tı enê fıkırê xo portalê cemati ra bınuşe. Ez wıni fıkır kerdo ke Wikivatebendê Zazaki u Wikigeyrayışê Zazaki a biy, nêbiyê. Perra seri de linkê inan estê. Naw mı qaytê inan kerd, des serri biyo wikivatebend a nêbiyo, hiri henzar ra zêdê qıse esto tede. Wikigeyrayış de zi qısımê reydayışi padao, çunke yew ra zêde hesabanê kuklayan rey dao cı. Hama mı rey da wikivatebend. Ez şena peşti bıdan uca. Hama no mesele sero fıkırê mı noyo, amarê ma xora kemiyê, miyanê projeyanê wikimedia de en projeyo muhim wikipediyo. Ez nêfıkırnena ke kes şıro, bıgeyro wikigeyrayış ya zi wikiçıme. Coka ez vaja ma zemanê xo bıdi wikipedia. Wikivatebend ninan ra abırriyeno, kes şeno şıro, çiyê bıwano. Vuzorg (mesac) 21:05, 7 Temuz 2019 (UTC)
Heqê to esto. Zerrek mıhimo. Lakin perê dewa, qezayan, komuna uçb zêde Wikipediyayan dı zey pêyo. Kamci Wikipediya wazenê tı şenê bıewni rê. Eke tı vanê ma zerrey meqaleyanê binan pır kem, ê ma inan kem pır. Ma hem zerrey meqaleya pır kem hem zi pêrê newey zi vırazım. Ravêrşıyayış wa hedefê ma bo. Lakin sistemê MediaWikiya zazaki rocane ra peyser mendo. Gani rocanê bo. Proceyê Zazakiyê bini zi herg meng 10-20-30 iştirak tı bışê bıkerê beso. Ez inan kena fiks. Lakin ez wazena kı qerari karberi piya bıdê. Yew merdım wikipedia dı diktatoreya xo ilan kero, o bin translatewiki.net dı vaco ez diktatora yewna merdım cana proce dı vaco ez wayırê enê proceya. Ez se kı vaca oyo se tiya dı problem veciyeno. Herg hereketi rê qaide lazımo. Mesela Portalo newe akerdışi rê qaide icab keno, lakin standardê portali çıçiyo? Ya zi pera neweyên akerdışi rê qutal qaide çıçiyo? Çend cumley lazımi, Şablon, vernuşte ya zi fotrafi kes cı kero se se beno? Nina hemın rê qaide lazımo. Qaideyê admini çıniyê, Xoser 8-9 aşmi ra fınê yeno. Asmên herg meng yeno lakin o zi aktif niyo. Yew zi admin icab keno. Mirzali wexto kı admin bı, merdek tım zi aktif bı. To enewke Dewriye rê namzetey ronaya lakin Cay cı uca niyo. Hetana buroqrat nêweçineyo. Merdımo ke hesabê patroli (Dewriye) bıdo to çıniyo. Sistemê MediaWiki raşt gurenayışi rê zemanê ma mesaci nusnay lakin perê şeveknayey rê ma nêşem bıvurnê. Lakin emsal mesaci tiya dı estê

Xorasan (mesac) 06:21, 8 Temuz 2019 (UTC)

Perrê ke esteriyaê, admin şeno wazo u biyaro. Gurê çımraviyarnaoği (dewriya) zi admin (sysop) şeno bıdo yew karberi, hama raveri ekstansiyonê (eklenti) MediaWiki esto ke biyaro war. Mı xora va ke eger perrê dew, qeza u komunan wikipediyanê binan de zi wıni vıraziyenê, o zeman yew perra ke derga bêro vıraştış, a perra bêro gırwenayış key perranê newan dewan sero nuşiyenê. Perrê ke esteriyaê, gırwenayışê şablon ya zi fotoğrafi tede estibiyê? Eke çınibiy, ez do vıraza, karberê bini zi fıkırê xo şenê vajê. Hama gorey mı amarê karberanê wikipediya Zazaki xora beliyê, henzar merdımi nêkunê wikipediya Zazaki ya zi nênuşeni inca de. Wikipediyê ke kışta karberi ra gırdê, inan de problemê vıraştışê portali ya z cıkerdışê fotoğrafi vejiyenê.
Mı ra ana asa ke mesaci kewtê têmiyan, emsalo ke to da mı de. Tawsiya mı to rê wıni bena, problemê ke to tesbit kerdê, inan pêro piya portalê cemati sero bınuşe, kaberi pêro piya bıwerênê, çarê cı bıvênê, hal kerê. Vuzorg (mesac) 11:32, 8 Temuz 2019 (UTC)


pelê kı esteryayê icab nêkeno peyser biyarê.ê pelan de fotrafi şabloni bi lakin rocane niyê. Rocane şablonana inan ma reyna sıfır ra vırazem. Dewriye lazımo, admin lazımo, buroqrat lazımo. Lakin ninan ra veri telebe lazımo. O kı ma dıma tiyay İdare kero kam esto? Mesacê sistemi zêdey cı hona nêtadeyayê. Yew wiki bıfıkırne kı 12 seriyo kı akerdiya hona mesacê cı zêde İngılızkiyê. Wikiyanê binan de zaf hacetê werdi estê, lakin na wiki de hirê çehar hacetê werdi estê cat-a-lot kerdo kılit, osmyo nêgureniyeno. HotCat teyna aktifo. Veror mı database kerd bı cı, lakin inan zerri nêkerd tersay vesaire. Xorasan (mesac) 08:39, 9 Temuz 2019 (UTC)
Dı admini wikipediya Zazaki rê besê, çımraviyarnaoğ u burokrati rê zi ez do bıewna. Xısusê teleba, zıwananê zey Zazaki de problemo pêroyio. Zıwanê ke wayirê resmiyeti niyê, hetê tayn merdımi ra qal benê, dıwês serri nê, çewres serre zi heni benê. Zemanê veri de mı waştibi ke desteg bıdan, wikipediya Lazki u Talışki a bê. Amarê qalikerdoğanê nê dı zıwanan zaf taynê, belki nêzanê wikipediya. Coka procey nêşenê a bê, çend serrio ke aniya vındenê. Lazki teyna nê, key hukmati wikipediya kerd yasağ, amarê wikipedistanê zıwanê Tırki zi kewtê cêr. Hama ez heni bawer kena ke eke merdım bımuso wikipediya, reyna nêşeno abırriyo. Na dem de vıraştışê nuştey kaliteyıni wikipediya rê tewr çiyo faydeyın beno. Qandê problemê burokratiye, mı waşt, hama no mesele, zey meselanê binan bot, dewriya u admino bin, zoro. Amarê karberanê wikipediya Zazaki tayno, burokrat qolay nêdanê wikipediyanê qıtekan. Eke buroktati mebo, meselê bini zi zaf zorê ke bê, nêbenê. Vuzorg (mesac) 20:56, 10 Temuz 2019 (UTC)

Tı hendık şenê qısebend voyage u çımey zazaki rê pheşti bıd. Çend bıbo hend karo. Karberi çend zafi bê, hend rıy kesi beno kı qandê akerdışi idarey rê mesac bırusnım. Xorasan (mesac) 20:59, 10 Temuz 2019 (UTC)


Merheba, buroqrat adminan miyan ra weçineyêno. Ê kı qayılê buroqrat bê se, sıfte xo adminey rê azeyey rone. Reyna, waştışo kı to kerdo cayê cı xelato. Lazımo kı tı meta de waştış vırazê. Hem Dewriye hem zi buroqratey waştışi komite qebul nêkena. Fına zi suhudê to akerde bo boka. Xorasan (mesac) 20:59, 10 Temuz 2019 (UTC)

Mı prensibanê burokratan de o qayde nêdi, qaydey admini-burokrati. Hem portalê cemati ra hem zi MetaWiki ra waştış lazımo. Ez do çarey cı bıvênan. Vuzorg (mesac) 21:05, 10 Temuz 2019 (UTC)

Şablon:Zıwani

[çımeyi bıvurne]

Merhaba, Xeyr nahfın bo wezifey royo newe. Ezo hewna kodi sero gıriyena. Wa bıqediyo tı dıma çekuya kenê hal. Xorasan (mesac) 10:05, 20 Temuz 2019 (UTC)

Beno, labelê gani zerrekê şabloni wikidata sera Zazaki rê bêro çarnayış. Vuzorg (mesac) 10:13, 20 Temuz 2019 (UTC)


Mı rê yew hewley şenê bıkerê? Tı şenê MediaWiki_vaten:Sidebar i pela MediaWiki:Sidebariya bıvurnê? Xorasan (mesac) 10:31, 21 Temuz 2019 (UTC)
Yew adminê bini MediaWiki:Sidebari esterıto u nuşto ke luzım nêkeno endi? Qey wazenê? Pusula rınd asena, tek teyna texteyê cerrebi esto ke raşt nênuşiyao. Vuzorg (mesac) 10:36, 21 Temuz 2019 (UTC)
Wikiyanê binan de zi esto, tay menuyê nêmeyê tede estê. Tay menuyê zi beyhude vındenê. Coki ra ez wazena ke wa tay weş vındero Xorasan (mesac) 11:23, 21 Temuz 2019 (UTC)
Mı temam kerd, labelê zerrekê ke manenê ro qısımê bağse, vengê gani kes pırr kero. Vuzorg (mesac) 11:33, 21 Temuz 2019 (UTC)
Temam zerreko ke lazımo ma hêdêkekêna kem pır Xorasan (mesac) 11:38, 21 Temuz 2019 (UTC)


Tayna mesaci deha estê Eke tı şenê inan zi fiks ke https://diq.wikipedia.org/wiki/Ba%C4%9Fse:Vurnay%C4%B1%C5%9F%C3%AAPey%C3%AAni?hidebots=1&hidecategorization=1&hideWikibase=1&namespace=9&limit=500&days=7&urlversion=2

Xorasan (mesac) 11:44, 21 Temuz 2019 (UTC)

The Fox and the Hound

[çımeyi bıvurne]

Can you help me write about The Fox and the Hound? I don't know this project's language, but I wanted the movie to have an article like Ice Age and Bad Cat. I wanted to write facts such as what the movie is about, what it's based on, etc. That can be found in English Wikipedia of course. Can you help me write the page? 2602:306:83A9:3D00:1809:163E:3D70:969A 15:18, 23 Temuz 2019 (UTC)

Okay, I will do it. But i see only numbers on your username, don't you have any other account with your real username? Vuzorg (mesac) 15:23, 23 Temuz 2019 (UTC)
I had an account, but it is locked globally (Kkjj). So I contribute as an anon now. I tried to add a bit to Ice Age (film) based on what you wrote for The Fox and the Hound. I think that both articles could look a little better still. And on Ice Age, I didn't know how to say "sequels", but there is a section about them (there are four total). The Fox and the Hound also has a followup, The Fox and the Hound 2. Could you write about it perhaps? I saw it was linked to in Jeff Foxworthy. Also, could there be articles for some of the famous actors in The Fox and the Hound, such as Mickey Rooney and Kurt Russell? In The Fox and the Hound 2, there are also two famous actors voicing main characters, Reba McEntire and Patrick Swayze. The Fox and the Hound is my favorite film, but I have other favorites like The Lion King and Bambi. They have sequels as well, including a recent remake of The Lion King that came out four days ago. The Lion King also has a TV series adaption, The Lion Guard. However, my favorite TV series is Liv and Maddie, a sitcom from Disney Channel about twin sisters who are best friends. I like a lot of friendship stories, that's why The Fox and the Hound is my favorite film. I recommend you see it if you can. 2602:306:83A9:3D00:1809:163E:3D70:969A 17:49, 23 Temuz 2019 (UTC)
On Liv and Maddie, I removed this bit that was in English:

Ruby (Lauren Lindsey Donzis): the 11-year old cousin of the Rooney children and the daughter of Dena who resides in California. She is younger than Parker and plans to follow in Liv's footsteps by becoming an actress herself. She joins the series as a series regular in the fourth season.

Could you translate that so I can add it back? Also I removed from Pete's section that he was not present in the fourth season. Again, it needed translating. I still look forward to a page about The Fox and the Hound 2. I think the most famous Fox and the Hound actors deserve pages, as well as one about Dove Cameron who plays the twins on Liv and Maddie. 2602:306:83A9:3D00:B473:6383:9C69:42A9 13:35, 25 Temuz 2019 (UTC)

I created templates for IMDb title and TV.com show. However, the latter template was copied from English, so you may need to fix it and translate it. And the former was copied from IMDb name, which may need updating. In the Film template, there seem to be missing parameters, such as producer and composer. Also, there will be more content to translate on Liv and Maddie as well as The Fox and the Hound. 2602:306:83A9:3D00:A1B9:BA41:57F6:5C3E 18:31, 29 Temuz 2019 (UTC)
I've done it. Most of templates, especially contents of templates, are English in Zazaki Wikipedia. So we usually use templates in English language. And, content of the film template is usually translated by wikidata automatically. It should be corrected on wikidata. About English part, i will continue to translate the maining part later. Lastly, you can create pages about actors or actrises of these films by using content of another actor's page if you want. Vuzorg (mesac) 19:27, 29 Temuz 2019 (UTC)
I created the pages on Mickey Rooney and Kurt Russel yesterday, but they will need improvement. Jeff Foxworthy also needs improvement. I noted on Vaten:Lady and the Tramp that the English summary is better, so if the information on that page could be merged with the information in Turkish, I'd appreciate it very much. The Turkish pages about these films and shows could be better as well, like for example Liv and Maddie didn't have the reception in Turkish, or the mention of Ruby's character. It also didn't mention that Pete was not present in the fourth season and the renewal information. And there isn't currently an article about The Fox and the Hound 2 in Turkish, but I was going to create it, but I would like help on it. I could just do a stub, but it will need more information. 2602:306:83A9:3D00:B8B6:FD1A:78E1:904E 16:44, 30 Temuz 2019 (UTC)

Merhaba, Şabloni hend şert niyê, çıkı zêde wikiyan de moduli eyni wezifey vinenê.

https://diq.wikipedia.org/wiki/Ba%C4%9Fse:Pel%C3%AAKe%C5%9Eevekiyayiy%C3%A9 ra şablon pêroyın ake to ra zahmet. Tay zi cor de mesacê MediaWiki estê. Inan rê zi rocane icab keno. Dorê şablonan raşt nêguriyenê. Xorasan (mesac) 07:46, 2 Tebaxe 2019 (UTC)

Beno, tı çiyê do muhim wazenê, eger zey vatışê to problem esto u raşt nêgurenê, raşt bêrê kerdış, ez wazena ke wikipediyay Zazaki tım bêro aver. Yew zi ez ana fıkırnena ke sebebê seveknayışi to zi diy, vandalizm, bêpers u bêqerar vurnayış u lecê vırnayışi ra şevekniyay, reyna mebo. Vuzorg (mesac) 10:19, 2 Tebaxe 2019 (UTC)

Seba Navbox u şablonanê binan

[çımeyi bıvurne]

Merhaba bıra, wikiyanê binan dê ekê ez çewt niya se, pelanê MediaWiki vaten:Common.js, MediaWiki vaten:Common.css u MediaWiki vaten:Common.js/edit.js cı kerê se beno raşt. Çend zemaniyo ke eno problem esto. Nê pelan esas pelana bıvurn. Eger ke fına problem dewam bıkero se Meta.wikimedia.org ra yew idarekariya ma irtibat kewê. Xorasan (mesac) 12:55, 3 Tebaxe 2019 (UTC)

Ê perrê ke to erşawıtê, mediawiki ra sysopi şenê dest ra bıviyarnê, pêro biy xırabi. Zerrekê şablonan nêasaêne, mı çiyê kerd naw asenê. Eger tı zi bewne şenê bıvêne yew şablon devıskiyao kışta raşte ser, ê bin zi kışta çepe ser. Hetê asayışi ra şabloni xasek asenê, hama caygê şablonan nêtepışenê yewbini. Problem noyo, gerek no hal bo. Vuzorg (mesac) 17:15, 4 Tebaxe 2019 (UTC)


No problem teyna mesacê ke mı cor de nuştê ucara beno hal. Veror Mirzali ê mesaci vurnay bi. Mı ra kı tı zi şenê bıvırnê. Wikiyanê binan de nê mesacê sistemi standarti, teyna wikiya ma peyra menda. Ek tı nêşenê bıvurnê se yew idarekarê Wikimedia ra irtibat kewê. Xorasan (mesac) 19:51, 4 Tebaxe 2019 (UTC)
Nêzan senê vırnao. Aniya vındero. Vuzorg (mesac) 21:16, 4 Tebaxe 2019 (UTC)

Community Insights Survey

[çımeyi bıvurne]

RMaung (WMF) 00:48, 7 Keşkelun 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey

[çımeyi bıvurne]

RMaung (WMF) 18:56, 20 Keşkelun 2019 (UTC)

Esterıtış

[çımeyi bıvurne]

Tı şenê tay pela bıesternê. Ma bıewnim çend heqê to estê/ deyayê Xorasan (mesac) 14:08, 22 Keşkelun 2019 (UTC)

@Xorasan: Ê burokratê mediawiki çiyê kı tı vanê tam fam nêkeni. Key kı çiyê tıkneni, qısımê tadayışan pêrune karberan beno translatewiki. Uja zi platformê do bino, gani merdım hesabê do newe a bıkero. Mediawiki sera pêro mesacan esterıtenı u pêro sistemi sıfır ra reyna vıraştenı o karber MF-Varburg kı tı vanê, o şeno bıko. Yew zi tadayışê toyo peyên, şablonê merdımi kerd xırab, şablon eno halê xoyo peyên perra nuştey dı qısımê esasê nuştey ano cêr. Vuzorg (mesac) 14:44, 22 Keşkelun 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey

[çımeyi bıvurne]

RMaung (WMF) 15:27, 4 Tişrino Verên 2019 (UTC)

He is not a vandal. Can you unblock him? Thank you. --Hasley (mesac) 15:49, 12 Tişrino Verên 2019 (UTC)

Pardon me but who are you? I've blocked her/him mistakenly. Vuzorg (mesac) 15:50, 12 Tişrino Verên 2019 (UTC)

OK, never mind. Kind regards. --Hasley (mesac) 15:51, 12 Tişrino Verên 2019 (UTC)
I've just unblocked her/him. It's okay. Vuzorg (mesac) 15:55, 12 Tişrino Verên 2019 (UTC)

Hello, please block 159.146.0.0/16 instead and remove talk page access. 大诺史 (mesac) 15:57, 12 Tişrino Verên 2019 (UTC)

Wikipedia Asian Month 2019

[çımeyi bıvurne]

Kerem kerên, çarnayışê zıwanê xo rê pheşti bıdên

Greetings!

Thank you for organizing Wikipedia Asian Month 2019 for your local Wikipedia language. For rules and guidelines, refer to this page on Meta. To reach out for support for the contest or ask any query, reach out to us on our Contact Us page. Our International Team will be assisting you through out the contest duration. Thank you for your efforts in making this project successful.

Best wishes,

WAM 2019 International Team

Stay Updated  

--MediaWiki message delivery (mesac) 11:46, 2 Tişrino Peyên 2019 (UTC)

Hesabê boti

[çımeyi bıvurne]

Merheba bıra, tı şenê Karber:Lsjboti rê desmala boti (hesabê boti) bıdê? Mayê vame tay meqaleya otomatik vırazê. Mesela cısımê NGC, komuni, tay qezay, dewi u sûki uçb. Mı cıya qısey kerdi, va ez vırazêna. Xorasan vateniştıraki 10:09, 14 Tişrino Peyên 2019 (UTC)

Selam, rengê perra karberiya ê boti sûr aseno, o hesabê boti kamo? Şıma kamca de sero qali kerd? Vuzorg (mesac) 18:34, 16 Tişrino Peyên 2019 (UTC)


Selam bıra, seba tay pela ezo vana ma pêroyın piya vırazê. Mesela cısımanê NGCy. Nezdi 7.000 cısım esto. Mayê inan tek tek vırazem. Me ê karberi rê va. Ey va ez şena bıraza. Texmini 3-4 sehata miyan dê şeno hal kero. Lakin botê hesabi u botê idarekari lazımo. Mınaqeşe tiya de mı cıra mesac rışto Ey zi qebul kerdo. Mesela Dewê Tırkiya pêro, komunê Fransa, İspanya, İtalya, Almanya pêroyın şeno yew roc miyan dê şeno vırazo. Mayê herg roc 10-15 meqaley şeme vırazem. Bot şeno zaf vırazo. Bot yew hereketa Kategori beno Kategoriye, linkanê interwiki pêroyin keno cı. 17 boti ma dı estê lakin tewr peyên 2013 dı iştirak kerdo u theba rê nêbenê. Şıma yê çı fıkıryenê? Xorasan vateniştıraki 08:16, 17 Tişrino Peyên 2019 (UTC)
Linko ke to erşawıto, mı ewna. Çiyo ke tı vanê u wazenê mı o zi fam kerd. Labelê no mewzu wikipedia seroyo, gani karberi pêro qarar cı bıdê. Fıkırê mı noyo, eger şenê xebere bıde admin u karberanê binan, her kes şeno bıvêno ke karberê bini sero se vanê. Şenê bınuse portalê cemati de. Vuzorg (mesac) 19:44, 17 Tişrino Peyên 2019 (UTC)
merhaba to rê, tiyê vanê karberê bini da Kes çıniyo. Idarekari warte dı çıniyê. Ezo tiyê u Mirzaliyo. Mı ey ra pers kerd, vano ma yawaş yawaş vırazê. O jew karber Wikipedia Fransızki ra ameyo oyo meqaleyanê ngc u komuna vırazeno. Mirzali destê xo thebaya ninano. Yew meqale vıraziyeno se hema kewno meqaley miyan Kategori keno Kategoriye. Karê ma zi herg roc ray bıpawê kı eceba yew kelime maykiya ya zi neriya. Wa jew merdım zi wa yew paragraf dekero yew meqaley miyan. Fıkırê mı kı wa merdek biro vırazo. To u eya qerarê xo bıdê azo ray şıma pawena Xorasan vateniştıraki 09:38, 18 Tişrino Peyên 2019 (UTC)
Meqaley gani hetê gramer u imla ra raşt bınusiyê. Ma tiya çend serriyo ke, haşa huzıri ra, rıxa to kenime pak. Raştkerdena ğeletanê to ra wext vênenime ke çiyo de newe era ser kerime? Tı hewna ma qayıl nêbena, zey domanan vana no nuştey toyo, wa qarışê cı mebime. Na mısabeqa niya, no yew proceyo de mıhimo. Tenya ebe tabelan u resıman ra yew pele pırr ke, vazê ke ma rê meqale vıraşto. Hem zi dı-hirê rêzê ke tederê, inan zi ğelet nusena. Kami wikipediyanê binan de ebe boti ra kar kerdo? İnsan gani emeg cı do. Ebe hazır ra khalıkê mı zi şeno kopya bıkero u darde kero. Çiyo de niyanên koti vêniyo? Ebe Création de l'article u Création de la catégorie ya zi hesabê nêzanenan kamci boti ra tı kami xapneni? Tı şo karê xo de niya de! -- Mirzali (mesac) 12:59, 18 Tişrino Peyên 2019 (UTC)
Gramer u imlay ma kerdi no hal. Vuzorgo vano komun neriyo tiyê vanê maykiyo. Jew çeku eger herg mıntıqa de ferqlı cınsiyet gêno se no gramer do seni standart bo. Lehçeyanê Erebki de bile tay cayan de çeku neriyo jewna mıntıqa de maykiyo. Tiyê yenê raştanê xo ma rê vanê. Raştê mı zi estê, raştê Vuzorgi zi estê raştê asmêni zi estê, raştê eli, weli, heseni zi estê. Na xuya xo verad. Ezo vana wa bot biro koti de xırabey esto kamci çeku çewt nuşiyayo wa biro pêroyin yew kero. Nuştey to u êdê mı cı iyo. Şablon esto kı komplekso, hetana saz kerdışê cı bıqediyo ez wazena ke Kes cı nêveyo. Ravêrşıyayışi vêro mevınd. Vurnayış vêri do mezgi ra sıfte bıkero. Eger kı eno yew proceyo muhimo se, gurwey kesi mebı. Standart mevaci, keyfi cumle qediyayış de - ia ya zi -iya mek. Yew komuna ya zi Yû komuna, tiyê vanê komun maykiya se, cumle lazımo kı XXX yû komuna YYYa. Tiyê vanê XXX yew komuna YYYa. Tiyê maya kuşati kenê, tiyê maya hewina xo anê? Wikipediyay (İsweçki, Sebuanki, Vietnami, Warayki) pey botana meqaley Zêderi kerdê cı. tiya bıvin insani wikiya xo seni taqib kenê. YANN92340 belki tiyê. Eger kı tı niyê se. Şo cı rê Almanki ya zi Fransızki pers kı? Xorasan vateniştıraki 14:50, 18 Tişrino Peyên 2019 (UTC)
Ez hem be nameyo bin ra ğelet bınusi, hem zi ronışi ğeletanê xo raşt keri, çıke karê mıno de bin çıniyo, heni niyo ke? Çiyo de niyanên caran biyo? Tı theba çiyê fıkırinê ke tıyê se vanê? Na sate ra dıme wextê mı be to ra endi leqleqekerdış çıniyo. Ebe zur, dıbare u iftıra ra ma nêşenime to de ceng bıkerime. To de werênayışo maqul nêbeno. Tı şo kar u gurê xo de niya de, ma ra zi dûri vınde. Heq u Teala insani iftıra u nêbiyeyanê nêheqan u goneweran ra bışevekno. -- Mirzali (mesac) 15:23, 18 Tişrino Peyên 2019 (UTC)

Extension of Wikipedia Asian Month contest

[çımeyi bıvurne]

In consideration of a week-long internet block in Iran, Wikipedia Asian Month 2019 contest has been extended for a week past November. The articles submitted till 7th December 2019, 23:59 UTC will be accepted by the fountain tools of the participating wikis.

Please help us translate and spread this message in your local language.

Wikipedia Asian Month international team.

--MediaWiki message delivery (mesac) 14:12, 27 Tişrino Peyên 2019 (UTC)

What's Next (WAM)!

[çımeyi bıvurne]

Congratulations! The Wikipedia Asian Month has ended successfully and you've done amazing work of organizing. What we've got and what's next?

 • We have a total of 10,186 articles made during this edition and it's the highest of all time.
 • Make sure you judge all articles before December 20th, Once you finish the judging, please update this page.
 • There will be two round of address collection scheduled: December 22th and December 27th 2019.
 • Please report the local Wikipedia Asian Ambassador (who has most accepted articles) on this page, if the 2nd participants have more than 30 accepted articles, you will have two ambassadors.
 • In case you wondering how can you use the WAM tool (Fountain) in your own contest, contact the developer Le Loy for more information.

Best wishes,

Wikipedia Asian Month International Team

--MediaWiki message delivery (mesac) 17:30, 14 Kanun 2019 (UTC)

Heqê idarey

[çımeyi bıvurne]

Embaz, heqê idareyê êdê to tarixê cı biyo pır coki ra meta ra wedariyayo. Lazımo ke tıretna mırecet bıkerê.Xorasan (mesac) 09:38, 20 Temuz 2020 (UTC)

Ez zan, nê rocanê peynan dı ez nêşen aktif zaf ba, coka nêşen gurê admini be layıkê xo kera. Coka gureo nêm mebo, naw aniya vındero dıma ma bewni. Yew zi amarê nuştan resao hirıs hınzar, coka teşekur kena semedê iştırakanê şıma, daim bê. Vuzorg (mesac) 12:46, 23 Tebaxe 2020 (UTC)

Selam bıra tı şenê pelanê komunan vırazê. Esas kopya Karber:Xorasan/Komuni ra beno lakin telefonê mı xerpiyayeo şarj çıniyo. Xorasan (mesac) 16:34, 27 Keşkelun 2020 (UTC)

Wikipedia Asian Month 2020

[çımeyi bıvurne]
Wikipedia Asian Month 2020
Wikipedia Asian Month 2020

Hi WAM organizers and participants!

Hope you are all doing well! Now is the time to sign up for Wikipedia Asian Month 2020, which will take place in this November.

For organizers:

Here are the basic guidance and regulations for organizers. Please remember to:

 1. use Fountain tool (you can find the usage guidance easily on meta page), or else you and your participants’ will not be able to receive the prize from WAM team.
 2. Add your language projects and organizer list to the meta page before October 29th, 2020.
 3. Inform your community members WAM 2020 is coming soon!!!
 4. If you want WAM team to share your event information on Facebook / twitter, or you want to share your WAM experience/ achievements on our blog, feel free to send an email to info@asianmonth.wiki or PM us via facebook.

If you want to hold a thematic event that is related to WAM, a.k.a. WAM sub-contest. The process is the same as the language one.

For participants:

Here are the event regulations and Q&A information. Just join us! Let’s edit articles and win the prizes!

Here are some updates from WAM team:

 1. Due to the COVID-19 pandemic, this year we hope all the Edit-a-thons are online not physical ones.
 2. The international postal systems are not stable enough at the moment, WAM team have decided to send all the qualified participants/ organizers extra digital postcards/ certifications. (You will still get the paper ones!)
 3. Our team has created a meta page so that everyone tracking the progress and the delivery status.

If you have any suggestions or thoughts, feel free to reach out the WAM team via emailing info@asianmonth.wiki or discuss on the meta talk page. If it’s urgent, please contact the leader directly (jamie@asianmonth.wiki).

Hope you all have fun in Wikipedia Asian Month 2020

Sincerely yours,

Wikipedia Asian Month International Team 2020.10

سلام وزرگ عزیز بی زحمت می تونی یک ایمیل بهم بزنی تی کی وسبه m.mogoei@gmail.com Mogoeilor (mesac) 15:44, 27 Kanun 2020 (UTC)

Translation request

[çımeyi bıvurne]

Hello.

Can you translate and upload en:Azerbaijani passport, en:List of diplomatic missions of Azerbaijan and en:List of diplomatic missions in Azerbaijan in Zazaki Wikipedia?

Yours sincerely, Saguamundi (mesac) 12:34, 29 Tebaxe 2021 (UTC)

Wikipedia Asian Month 2021

[çımeyi bıvurne]

Hi Wikipedia Asian Month organizers and participants! Hope you are all doing well! Now is the time to sign up for Wikipedia Asian Month 2021, which will take place in this November.

For organizers:

Here are the basic guidance and regulations for organizers. Please remember to:

 1. use Fountain tool (you can find the usage guidance easily on meta page), or else you and your participants' will not be able to receive the prize from Wikipedia Asian Month team.
 2. Add your language projects and organizer list to the meta page before October 29th, 2021.
 3. Inform your community members Wikipedia Asian Month 2021 is coming soon!!!
 4. If you want Wikipedia Asian Month team to share your event information on Facebook / Twitter, or you want to share your Wikipedia Asian Month experience / achievements on our blog, feel free to send an email to info@asianmonth.wiki or PM us via Facebook.

If you want to hold a thematic event that is related to Wikipedia Asian Month, a.k.a. Wikipedia Asian Month sub-contest. The process is the same as the language one.

For participants:

Here are the event regulations and Q&A information. Just join us! Let's edit articles and win the prizes!

Here are some updates from Wikipedia Asian Month team:

 1. Due to the COVID-19 pandemic, this year we hope all the Edit-a-thons are online not physical ones.
 2. The international postal systems are not stable enough at the moment, Wikipedia Asian Month team have decided to send all the qualified participants/ organizers extra digital postcards/ certifications. (You will still get the paper ones!)
 3. Our team has created a meta page so that everyone tracking the progress and the delivery status.

If you have any suggestions or thoughts, feel free to reach out the Wikipedia Asian Month team via emailing info@asianmonth.wiki or discuss on the meta talk page. If it's urgent, please contact the leader directly (jamie@asianmonth.wiki).

Hope you all have fun in Wikipedia Asian Month 2021

Sincerely yours,

Wikipedia Asian Month International Team, 2021.10

You are invited to join/orginize Wikipedia Asain Month 2022 !

[çımeyi bıvurne]
Wikipedia Asian Month 2022
Wikipedia Asian Month 2022

Hi WAM organizers and participants!

Hope you are all doing well! Now is the time to sign up for Wikipedia Asian Month 2022, which will take place in this November.

For organizers:

Here are the basic guidance and regulations for organizers. Please remember to:

 1. use Wikipedia Asian Month 2022 Programs & Events Dashboard. , or else you and your participants’ will not be able to receive the prize from WAM team.
 2. Add your language projects and organizer list to the meta page 1 week before your campaign start date.
 3. Inform your community members WAM 2022 is coming!!!
 4. If you want WAM team to share your event information on Facebook / twitter, or you want to share your WAM experience/ achievements on our blog, feel free to send an email to info@asianmonth.wiki.

If you want to hold a thematic event that is related to WAM, a.k.a. WAM sub-contest. The process is the same as the language one.

For participants:

Here are the event regulations and Q&A information. Just join us! Let’s edit articles and win the prizes!

Here are some updates from WAM team:

 1. Based on the COVID-19 pandemic situation in different region, this year we still suggest all the Edit-a-thons are online, but you are more then welcome to organize local offline events.
 2. The international postal systems are not stable, WAM team have decided to send all the qualified participants/ organizers a digital Barnstars.

If you have any suggestions or thoughts, feel free to reach out the WAM team via emailing info@asianmonth.wiki or discuss on the meta talk page. If it’s urgent, please contact the leader directly (reke@wikimedia.tw).

Hope you all have fun in Wikipedia Asian Month 2022

Sincerely yours,

Wikipedia Asian Month International Team 2022.10